נפולי – בירת דרום איטליה

נפולי

 תקציר: מידע על אתרים תיירותיים מרכזיים בנפולי

נאפולי, בירת חבל קמפניה, ובירת דרום איטליה, היא אחת מערי הנמל הגדולות באיטליה. נאפולי  שוכנת לחופו של מפרץ נאפולי היפיפיה (הים הטיראני) ומציעה מגוון רב של אטרקציות תיירותיות –  בעיר עצמה ובקירבתה.

נאפולי נחשבה בעבר כאחת הערים המתקדמות של איטליה. עם השנים הלך ודעך כוכבה של נאפולי  במקביל לתהליך מתמשך בו נוצרו פערים משמעותיים בין צפון איטליה לדרומה. דרום איטליה נחשב כיום כאיזור העני של איטליה, ובין צפונה של איטליה לדרומה פערים כלכליים ותרבותיים רבים ומהותיים.

 דרום איטליה מוכר גם בכינויו מצוג'ורנו  il mezzogiorno  (בגלל שמש הצהריים החמה המצביעה על הדרום). אם אתם מגיעים לנאפולי מצפון איטליה, דעו כי צפויה לכם איטליה שונה: איטליה של דרום איטליה.

 אימרה איטלקית אומרת  "מי משמגיע לדרום בוכה פעמיים: פעם כשמגיע ופעם כשעוזב " – “chi viene al sud piange due volte: quando arriva e quando se ne deve andare”

 עוד על ההבדלים בין צפון איטליה לדרומה בקומדיה האיטלקית המעולה: ברוכים הבאים לדרום ! (ובאיטלקית:!  benvenuti al sud) – סיפורו של מנהל סניף דואר המוענש בגלל התחזות לנכה ומועבר מניהול סניף במילנו לניהול סניף בנפולי. טריילר של הסרט באיטלקית עם כתוביות לאנגלית:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-oixGjN_7Rw[/youtube]

העיר נאפולי – היסטוריה 

איזור דרום איטליה נשלט על ידי כובשים זרים רבים (ביניהם גם היוונים, הרומאים, הנורמנים, הלומברדים, הצרפתים, האוסטרים והספרדים) , שהעניקו לה את הציביון הייחודי והנהדר שלה. העיר נאפולי נוסדה על ידי היוונים, שנתנו לה את השם היווני: נאפוליס, שמשמעותו: העיר החדשה.

טרום איחוד איטליה, בין השנים 1736 – 1860 , נשלטה נאפולי על ידי הבורבונים, ושימשה כבירתה של ממלכת שתי הסיציליות (איחוד בין ממלכת סיציליה וממלכת נפולי). הבורבונים, מענף המלוכה הספרדי, השאירו על נפולי (וערים אחרות בדרום איטליה) את חותמם בארמונות, מבצרים, אדריכלות, חפצי אמנות מרהיבים ועוד.

אטרקציות תיירותיות בנאפולי  

כיכר פלבישיטו (Piazza del Plebiscito) היא המרכז של נפולי המודרנית, ונקראת כך בגלל משאל העם, שנערך והכריע בשאלת איחוד הממלכות.  בכיכר ארבעה מבנים מרכזיים:

1. פלצו ריאלה (Palazzo Reale ) – הארמון המלכותיי של הבורבונים. תוכלו לבקר בארמון ליהנות מהפאר וההדר של החדרים המעוצבים, הרהיטים וחפצי האמנות הרבים ומתצפית נפלאה למפרץ נפולי היפיפה.

מידע באנגלית על ארמנות בית בורבון של שתי הסיציליות (בנפולי ובקירבתה):

http://www.realcasadiborbone.it/en/history-documents/palaces-residences/

 2. ארמון סלרנו (Palazzo Salerno)

3. ארמון דלה פרפטורה (Palazzo della Prefettura)

4. Basilica di San Francesco di Paola

הדומו של נאפולי (Duomo) היא קתדרלה גותית מהמאה ה 13, בתוך הקתדרלה ציורי קיר (פרסקו) ויצירות אמנות שונות.

Teatro San Carlo בית האופרה של נפולי שנבנה בשנת 1737 הוא בית האופרה העתיק ביותר באירופה.

הנמל של נאפולי  באיזור הנמל של נאפולי מסעדות ובתי קפה.

המוזיאונים המובילים של נאפולי 

ארמון קאפודימונטה  (Palazzo di Capodimonte) הוא אחד מארבעת ארמונות הבורבונים. המוזיאון מחזיק אוסף אמנות חשוב של משפחת Farnese ותוכלו לראות יצירות של קראבאג'ו (ההצלפה), טיציאן, בוטיצ'לי ועוד. את הארמון מקיפים גנים בגודל של כ 1340 מ"ר (פארק וחורשה), המהווים את אחד השטחים הירוקים העיקריים של העיר נפולי. בגנים פסלים ומזרקות. זמן ביקור נדרש: הארמון גדול, יידרשו כמה שעות לביקור.

מידע נוסף על הארמון באנגלית: http://www.realcasadiborbone.it/en/history-documents/palaces-residences/the-royal-palace-of-capodimonte/

 מאדרה – המוזיאון לאמנות מודרנית של נאפולי  MADRe  – Museo d'Arte Contemporanea Donna Regina Napoli 

המוזיאון נמצא בארמון Palazzo Donnaregina (במרכז ההיסטורי של נפולי, "ברחוב המוזיאונים"), ונפתח ב 2005  לאחר ששופץ על ידי האדריכל הפוטוגלי Alvaro Siza. במוזיאון שטח נרחב של 7,200 מ"ר הכולל אוספים מגוונים ותערוכות קבועות ומתחלפות. זמן ביקור: מוזיאון גדול, נדרשות מספר שעות.

לינק לאתר המוזיאון (אנגלית): http://www.madrenapoli.it

 מוזיאון הארכאולוגיה של נפולי (Museo Archeologico Nazionale ) במוזיאון מוצגים אוספי העתיקות של אמנות יוונית ורומאית עתיקה. זהו האוסף הגדול ביותר באיטליה. תוכלו לראות אוספי מוזאיקות, ציורי קיר חלקם מהערים פומפיי והרקוליום שנחרבו בהתפרצות הר הגעש. המוזיאון נמצא בארמון מהמאה ה 17. זמן ביקור: מוזיאון גדול, נדרשות מספר שעות.

לינק לאתר המוזיאון (באיטלקית בלבד): http://cir.campania.beniculturali.it/museoarcheologiconazionale/

מבצרים בנאפולי 

Castel Nuovo (המבצר החדש) הוא מבצר ימי-בינימי, שנבנה בשנת 1282 על ידי שליט נפולי באותה התקופה שארל ה 1 מלך נאפולי וסיציליה, ומוכר כאחד הסמלים המפורסמים של העיר נפולי. הוא נמצא במרכז ההיסטורי של נאפולי. הוא מוכר גם בשם Maschio Angioino.  מיקומו האסטרטגי של המבצר איפיין אותו לא רק למגורים מלכותיים אלא גם כמצודה. המבצר שופץ מספר פעמים במהלך השנים וכים הינו מוזיאון. נשקף ממנו נוף מרהיב למפרץ נאפולי.

Castel Sant'Elmo הוא מבצר ימי בינמי הבנוי על גבעה המשקיפה על העיר נאפולי ומפרץ נאפולי. המבצר נבנה ככל הנראה בשנת 1275 ושמו ניתן לו על שמה של הכנסיה הקטנה שעמדה במקומו במאה ה10. במהלך השנים היו למבצר שימושים שונים (עד שנות ה 70 שימש המבצר כבית סוהר). מגג המבצר נשקף נוף מרהיב לעיר נאפולי ולמפרץ נפולי היפיפיה. אל תחמיצו !

Castel dell'Ovo (מבצר הביצה) הוא אחד המבצרים העתיקים של נפולי, יסודותיו יוונים מהמאה ה 6 לפנה"ס. שמו : מבצר הביצה קשור לאגדה עתיקה על המשורר  הלטיני Virgil החביא בצינוק במבצר. לפי האגדה אם הביצה תישבר, המבצר יקרוס.  במהלך השנים המבצר קרס ושופץ מספר פעמים. המבצר נמצא על חצי האי Megaride (מחובר לנאפולי בדרך גישה) – באיזור הנמל של נאפולי. כיום במבצר מוזיאון פרה-היסטורי.

רכבל (Funicolare Chiaia) תוכלו לעלות לגבעת vomero ברכבל (לרכבל 4 תחנות). למידע נוסף על הרכבל ליחצו כאן.

הגן בוטני של נאפולי (Orto Botanico) הגן אמנם פתוח לציבור אולם לא משמש יותר כמתחם של מחקר של אוניבסיטת נאפולי. מידע נוסף באתר:

http://www.ortobotanico.unina.it/

קניות בנאפולי – איזורים בהם חנויות:

Corso Umberto

Via Toledo

Via Chiaia

Vomero (במיוחד ב  via Scarlatti)

הקניונים של נאפולי נמצאים מחוץ לעיר:

Campania Mall – מידע באתר : http://www.campania.com/

Vulcano Buono – מידע באתר: http://www.vulcanobuono.it/

מידע נוסף על העיר נאפולי: למידע באתר העיר נאפולי ליחצן כאן. למידע על השכונות השונות בנאפולי ליחצו כאן.

אתרים לבקר בהם בקירבת נאפולי:

האי קאפרי

ארמון קסרטה

העיר פומפיי 

חוף אמלפי

Share